Αρχική >> Τομείς >> Οικονομικών και Διοικητικών Υπηρεσιών >> Ειδικότητα: Υπαλλήλων Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών
Ειδικότητα: Υπαλλήλων Διοίκησης και Οικονομικών Υπηρεσιών Εκτύπωση E-mail
Δευτέρα, 10 Ιανουάριος 2011 22:06

Ο μαθητής που επιλέγει σπουδές στον τομέα Οικονομικών και Διοικητικών Υπηρεσιών, αποκτά βασικές γνώσεις οικονομικής θεωρίας, στατιστικής επιχειρήσεων, διοίκησης επιχειρήσεων και αρχών δικαίου, απλών λογιστικών εφαρμογών και εφαρμογών πληροφορικής στο αντικείμενο σπουδών του τομέα.

Καθώς οι οργανωτικές δομές του κράτους εκσυγχρονίζονται, απαιτούν:

1. εργαζόμενους με εξειδικευμένες γνώσεις πάνω σε ποικίλες επαγγελματικές δραστηριότητες και

2. εργαζόμενους που μπορούν να ανταποκρίνονται στις ραγδαίες εξελίξεις και μετασχηματισμούς των επαγγελμάτων.

Ο απόφοιτος του τομέα Οικονομικών και Διοικητικών Υπηρεσιών ανταποκρίνεται στο νέο εργασιακό πρότυπο κι έτσι έχει μεγάλο εύρος επαγγελματικών επιλογών. Ενδεικτικά αναφέρουμε:

Λογιστής

Στέλεχος διοικητικών υπηρεσιών και δημοσίων σχέσεων

Στέλεχος τουριστικών επιχειρήσεων

Στέλεχος επιχειρήσεων Marketing.

ΤΟΜΕΑΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

Σκοπός του τομέα είναι να δώσει στους μαθητές του τις απαραίτητες θεωρητικές και πρακτικές γνώσεις, ώστε να γίνουν υπεύθυνα οργανωτικά και διοικητικά στελέχη επιχειρήσεων ή οργανισμών. Επιπλέον να τους καταστήσει ικανούς να ελέγχουν με τη βοήθεια ηλεκτρονικών υπολογιστών (H/Y) όλες τις εμπορικές και οικονομικές πράξεις ενός οργανισμού, μιας επιχείρησης ή μιας κρατικής υπηρεσίας.

Οι απόφοιτοι του τομέα μπορούν να εργασθούν σε δημόσιες υπηρεσίες, τράπεζες, ιδιωτικές επιχειρήσεις και εταιρείες, βιομηχανίες, συνεταιρισμούς, υπηρεσίες υγείας, ξενοδοχεία, τουριστικά πρακτορεία και άλλους οργανισμούς.

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΩΝ ΑΠΟΦΟΙΤΩΝ ΕΠΑ.Λ. (ΟΜΑΔΑ Α΄ & Β΄)

Από το σχολικό έτος 2008-2009 οι μαθητές της τελευταίας τάξης των ΕΠΑ.Λ. που θα είναι υποψήφιοι για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση της χώρας έχουν τις εξής δύο δυνατότητες:

ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ Α΄

Οι κάτοχοι απολυτηρίου Ημερησίων ΕΠΑ.Λ. έχουν τη δυνατότητα να συμμετάσχουν σε πανελλαδικές εξετάσεις για την εισαγωγή τους σε:

·τμήματα και σε σχολές των Ανωτάτων Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (Α.ΤΕ.Ι.),

·των Ανωτέρων Σχολών Τουριστικής Εκπαίδευσης (Α.Σ.Τ.Ε.),

·των Στρατιωτικών Σχολών Υπαξιωματικών των Ενόπλων Δυνάμεων,

·της Σχολής Αστυφυλάκων της Αστυνομικής Ακαδημίας και

·των Σχολών της Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού

εξεταζόμενοι σε τέσσερα (4) μαθήματα (δύο (2) γενικής παιδείας και δύο (2) ειδικότητας) και σε ποσοστό θέσεων που ορίζεται κάθε φορά με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων και του κατά περίπτωση αρμόδιου Υπουργού.

ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ Β΄

Οι κάτοχοι απολυτηρίου ημερησίων ΕΠΑ.Λ. έχουν τη δυνατότητα να συμμετάσχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις για εισαγωγή σε όλα τα Τμήματα και τις Σχολές

·των Πανεπιστημίων (ΑΕΙ),

·των Ανωτάτων Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (Α.ΤΕ.Ι.),

·των Ανωτέρων Σχολών Τουριστικής Εκπαίδευσης (Α.Σ.Τ.Ε.),

·των Ανώτατων Στρατιωτικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων,

·των Στρατιωτικών Σχολών Υπαξιωματικών των Ενόπλων Δυνάμεων,

·των Σχολών της Αστυνομικής και Πυροσβεστικής Ακαδημίας,

·των Σχολών της Ακαδημίας Εμπορικού Ναυτικού και

·των Ανώτατων Εκκλησιαστικών Ακαδημιών

διεκδικώντας το ίδιο ποσοστό θέσεων με τους υποψηφίους του ημερήσιου Γενικού Λυκείου, εξεταζόμενοι σε (6) μαθήματα, εκ των οποίων τα τέσσερα (4) είναι γενικής παιδείας και τα δύο (2) ειδικότητας.

Ειδικά,

για την εισαγωγή σε Σχολές και Τμήματα του 5ου επιστημονικού πεδίου οι υποψήφιοι εξετάζονται σε επτά (7) μαθήματα,(πέντε (5) γενικής παιδείας και δύο (2) ειδικότητας). Η εξέταση στα μαθήματα γενικής παιδείας είναι κοινή με τους υποψηφίους του ημερήσιου Γενικού Λυκείου.

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΤΟΜΕΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ:

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

Ο απόφοιτος της ειδικότητας μπορεί να εργαστεί στα παρακάτω ενδεικτικά επαγγέλματα, ως:

·Υπάλληλος οικονομικών υπηρεσιών με αρμοδιότητες να:

oΤηρεί λογιστικά βιβλία Α' κατηγορίας του ΚΒΣ

oΕκδίδει, συγκεντρώνει, ελέγχει και κωδικοποιεί τα παραστατικά του λογιστηρίου της Οικονομικής μονάδας σύμφωνα με τις διατάξεις του ΚΒΣ

oΠαρακολουθεί την κίνηση λογαριασμών των πελατών

oΦροντίζει να εισπράττει λογαριασμούς και να εξοφλεί οφειλές

oΔιεκπεραιώνει τραπεζικές εργασίες καθώς και εργασίες σχετικές με τα ασφαλιστικά ταμεία

oΠαρακολουθεί τα αποθέματα διαφόρων αγαθών(εμπορευμάτων, πρώτων υλών κλπ)

oΣυμμετέχει στη διενέργεια απογραφής, καθώς και στην κατάρτιση προϋπολογισμού της οικονομικής μονάδας.

·Υπάλληλος διοικητικών υπηρεσιών με αρμοδιότητες να:

oΣυντάσσει, δακτυλογραφεί και διεκπεραιώνει την εισερχόμενη και εξερχόμενη αλληλογραφία καθώς και εκθέσεις, αναφορές και κάθε είδους έντυπα

oΤαξινομεί και αρχειοθετεί εισερχόμενα και εξερχόμενα έγγραφα

oΟργανώνει και διεκπεραιώνει συσκέψεις, ταξίδια, συναντήσεις και συνεντεύξεις ανωτέρων στελεχών

oΣυγκεντρώνει οικονομικές πληροφορίες από όλα τα τμήματα

oΔιεκπεραιώνει δραστηριότητες δημοσίων σχέσεων

oΣυμπερασματικά, ο υπάλληλος οικονομικών και διοικητικών υπηρεσιών μπορεί να ασχοληθεί κυρίως σε οικονομικές υπηρεσίες υπουργείων, τράπεζες, εταιρείες και λογιστικά γραφεία, χρηματιστηριακά γραφεία, ασφαλιστικά ταμεία, κ.α.

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ

(ανάλογα με το επίπεδο των σπουδών)

Οικονομικός Αναλυτής

Στέλεχος Marketing