Αρχική >> Ειδική Θεματική Δραστηριότητα Πληροφορικής

2012-13 Παιχνίδια με χρήση Η/Υ και Εφηβεία

Από φέτος στο σχολείο μας αρχίσαμε μια καινούργια θεματική δραστηριότητα. Το θέμα μας ήταν να αναπτύξουμε με τη βοήθεια της δωρεάν έκδοσης του λογισμικού GameMaker 8.1 Lite (YoYo Games, http://www.yoyogames.com/gamemaker/windows) παιχνίδια και ιστοσελίδες.

Στόχοι της δραστηριότητας ήταν:

• Να γνωρίσουμε ένα λογισμικό ανάπτυξης παιχνιδιών και να δημιουργήσουμε ένα παιχνίδι.
  • Να γνωρίσουμε ένα λογισμικό ανάπτυξης ιστοσελίδων και με αυτό να αναπτύξουμε έναν δικτυακό τόπο.
  • Να ευαισθητοποιηθούμε σε ζητήματα καλής χρήσης της τεχνολογίας για ψυχαγωγία.
  • Να ενισχύσουμε την επικοινωνία, τη ομαδικότητα και τη συνεργασία μεταξύ μας.

Παράλληλα μας δόθηκε η ευκαιρία:

• Να γνωρίσουμε έννοιες και τεχνικές του αντικειμενοστραφούς προγραμματισμού χωρίς έμφαση στην θεωρία.
  • Να συνδεθεί το σχολείο με την κοινωνία και την αγορά εργασίας (π.χ. επαφή με εταιρείες δημιουργίας ιστοσελίδων, εταιρείες ανάπτυξης παιχνιδιών).

Χωριστήκαμε σε 4 ομάδες, κάθε μια σχεδίασε και δημιούργησε το δικό της παιχνίδι. Μετά αναπτύξαμε η κάθε ομάδα τις παρακάτω ιστοσελίδες με την ιστορία των παιχνιδιών, ανεβάσαμε το δικό μας παιχνίδι και σας τα παρουσιάζουμε. Κατεβάστε τα παιχνίδια μας και παίξτε.

Ομάδα 1

Oldman

Καλή διασκέδαση!!!

2013-14 Δημιουργία Ψηφιακών Παιχνιδιών

Το θέμα μας φέτος ήταν να αναπτύξουμε με τη βοήθεια της δωρεάν έκδοσης του λογισμικού GameMaker 8.1 Lite (YoYo Games, http://www.yoyogames.com/legacy  παιχνίδια λαβυρίνθων και δράσης.

Στόχοι της δραστηριότητας ήταν:

• Να ευαισθητοποιηθούμε σε ζητήματα καλής χρήσης της τεχνολογίας για ψυχαγωγία.
  • Να ενισχύσουμε την επικοινωνία, τη ομαδικότητα και τη συνεργασία μεταξύ μας.

Παράλληλα μας δόθηκε η ευκαιρία:

• Να συνδεθεί το σχολείο με την κοινωνία και την αγορά εργασίας (π.χ. εταιρείες ανάπτυξης παιχνιδιών και λογισμικού).

Χωριστήκαμε σε 2 ομάδες, Kάθε μια σχεδίασε και δημιούργησε τα δικά της παιχνίδια. Τέλος ανεβάσαμε τα δικά μας παιχνίδια και σας τα παρουσιάζουμε. Κατεβάστε τα παιχνίδια μας και παίξτε.

Ομάδα 1

Αλέξανδρος Καλιβωκάς